Pluskwy w domu co robić

Pluskwy – nie tylko w zaniedbanych domach

Pluskwy można spotkać wszędzie i nie są one zawsze oznaką zaniedbania czy brudu. Często są wprowadzane do domów nieświadomie, np. w butach lub walizkach, podczas powrotu z wakacji. Te pasożyty łatwo można zdobyć w hotelach, komunikacji miejskiej, pociągach, kinach, teatrach, sklepach z odzieżą oraz od gości, którzy mają problem z pluskwami w swoich domach.

Jak odstraszyć pluskwy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co działa skutecznie w odstraszaniu pluskiew. Pomocne mogą być wysoka temperatura, specjalne środki owadobójcze na pluskwy, dokładne odkurzenie całego domu oraz zapachy, które odstraszają owady, np. zapachy z kurkumy, mięty i goździków w postaci olejków eterycznych.

Kiedy pluskwy zaatakują naszą przestrzeń, jak możemy się ich skutecznie pozbyć? Ważne jest pamiętanie, że wszystkie znane domowe sposoby nie są w 100% skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem w walce z tymi insektami jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Firmy zajmujące się odpluskwianiem używają profesjonalnych środków, które radzą sobie z pasożytami we wszystkich ich fazach rozwoju. Popularnymi i skutecznymi metodami są m.in.:

  • zamgławianie ULV – polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej za pomocą generatora zimnej mgły;
  • oprysk ciśnieniowy – polega na rozprowadzeniu cieczy (biobójczego koncentratu rozrobionego z wodą) w miejscach i na powierzchniach, gdzie występują pluskwy, za pomocą wysokojakościowych, manualnych opryskiwaczy ciśnieniowych;
  • wymrażanie mieszkania ciekłym azotem – suchy lód, który posiada temperaturę niższą niż -68 stopni C może mieć negatywny wpływ na zdrowie lokatorów, więc ta metoda nie jest często stosowana;
  • wygrzewanie mieszkania – nagrzewanie pomieszczenia do 60 stopni C przeciwko pluskwom jest skuteczne, ale nie jest do końca bezpieczne, ponieważ wysoka temperatura może topić wiele urządzeń RTV i AGD z tworzywa sztucznego lub plastiku. Mogą ulec uszkodzeniu takie urządzenia jak żelazko, telewizor, monitory, laptopy, czajnik, odkurzacz, mikser, piloty, konsole i ich okablowanie.